25
مارس

روش دوخت به پشت (نیلینگ )

در پایدارسازی مناطق گود شده روش های متعددی وجود دارد که می توان به روش دوخت به پشت اشاره کرد که درواقع نام دیگر نیلینگ می باشد و شاید به مرتب در سایت های مختلف با روش دوخت به پشت برخورد کرده باشید، اما بدانید که این همان روش نیلینگ و جز آشان ترین روش ها میباشد و همینطور مزایای بسیاری دارد که در ذیل به خلاصه ای از مزایای این روش می پردازیم :

  1. در این روش از آنجایی که از تزریق بتن استفاده می شود از حرکت و لغزش خاک بسیار خوب جلوگیری می کند و علاوه بر این خاکی را هم که در دیواره منطقه گود شده وجود دارد به مهار حرک زمین جلوگیری کرده و همین دلیل بر کاهش رانش زمین می باشد.
  2. نیلینگ برخلاف دیگر روش ها علاوه بر این که به تثبیت زمین کمک می کند در منطقه گود شده هم جایی نمیگیرد و باعث ازدحام نمی شود.
  3. در نیلینگ برای مهار بندی گو از خاک موجود در گود استفاده می شود.
نیلینگ
نیلینگ

هرروش در کنار مزایایی که دارد معایبی هم دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. در نیلینگ از آنجایی که از خاک موجود در منطقه گود شده استفاده می شود در نتیجه در صورتی که منطقه گود شده مجاور یک ساختمان باشد در استفاده از خاک منطقه با محدودیت همراه است.
  2. از آنجایی که نیلینگ به صورت مرحله به مرحله انجام می شود در نتیجه زمان زیادی برای به نتیجه رسیدن نیاز دارد.
  3. این روش نسبت به دیگر روش بدلیل اینکه با تکنولوژی پیشرفته کار می کند هزینه بیشتری هم دارد.
  4. در این روش از دستگاه های خاص استفاده می شود که می توان به حفر چاهکها، پیش تنیدگی کابلها و … اشاره کرد.
  5. از آنجایی که این روش خاص بوده و به دستگاه های یخاصی هم نیاز دارد در نتیجه برای پیاده سازی آن باید از افراد متخصص هم استفاده کرد.
یه مطلب جالب دیگه ! ؟
بررسی‌ اثر شکست‌ در ‌طراحی ‌نیلینگ‌