26
جولای

ریزشمع چیست؟

ریزشمع چیست؟

ریزشمع چیست؟ یک رویکرد که در مواجهه با خاك‌هاي مسئله‌دار نظير خاك‌هاي سست با قابليت باربري كم، نشست‌پذيري زياد، روانگرا، خاك‌هاي دستي و … استفاده از المان‌هاي باربر در خاك می‌باشد. بکارگیری ریزشمع‌- مینی‌پایل‌‌ (Minipile) یکی از تکنیک‌های کارآمد در این زمینه است که داراي روش‌ها و مشخصات مربوط به خود مي‌باشد و طي ساليان متمادي توسعه فراواني يافته‌‌ است.
ریزشمع به شمع‌هاي با قطر كوچك (كمتر از 400 میلی‌متر) اطلاق مي‌گردد كه غالباً با تسليح فولادي سبك و تزريق دوغاب سيمان همراه مي‌باشند. ریزشمع با انتقال بارهای استاتیکی و دینامیکی سازه به لایه‌های مقاوم‌تر زمین، به عنوان يك المان باربر و مقاوم در برابر نشست عمل مي‌كند. به دلیل قطر کم ریزشمع، درصد عمده‌ی انتقال بار از طریق اصطکاک بین جدار ریزشمع و خاک انجام می‌شود و عموماً از مقاومت نوک آن صرفنظر می‌گردد.

ریزشمع چیست؟

دامنه‌‌ی كاربرد 


ریزشمع چیست؟
در برخي از پروژه‌ها در بحث فني، تأمين باربري ستون‌هاي روي پي و انتقال بار به لايه‌هاي عميق‌تر مورد نظر بوده و عامل تعيين‌كننده براي انتخاب طرح، گذشته از بحث‌هاي اجرايي و اقتصادي مي‌باشد. بنابراین در حالت كلي ریزشمع در تأمين باربري ستون‌هاي روي پي و انتقال بار به لايه‌هاي عميق‌تر سودمند واقع مي شود و به عنوان يك گزينه مطلوب توسط مهندسان ژئوتكنيك پيشنهاد مي گردد. همچنین از این روش در سالیان اخیر جهت پایدارسازی شیب‌ها و گودبرداری‌ها نیز استفاده شده است.

ریزشمع چیست؟
ریزشمع چیست؟

مزایای استفاده از ریزشمع


با بررسی وضعيت لايه‌بندي خاك تحت‌الارضي و ميزان بار وارده در زير پي، مناسب‌ترين روش‌ها جهت حل مشكل ظرفيت باربري و نشست استفاده از پي عميق نظير شمع (Pile) يا ريزشمع (Micropile) مي‌باشد. بکارگیری ریزشمع‌ در مقايسه با استفاده از شمع داراي ويژگي‌هاي بارزي مي‌باشد كه در ذيل به صورت خلاصه به آن‌ها اشاره مي‌گردد.

یه مطلب جالب دیگه ! ؟
نیلینگ حلزونی چیست ؟

جنبه‌‌ی اقتصادي

باتوجه به اين امر كه اجراي ریزشمع‌ مبتني بر استفاده از حجم كم مصالح مشتمل بر فولاد و سيمان، هزينه‌هاي پائين تجهيز كارگاه و نيز حجم بالاي كار نيروي انساني در زمان كوتاه مي‌باشد، روش ریزشمع‌ در مقايسه با استفاده از شمع با قطر بالا كه مبتني بر استفاده از حجم زياد مصالح و يا بكارگيري ماشين‌آلات سنگين و گران‌قيمت مي‌باشند، اقتصادي‌تر است.

ریزشمع چیست؟
ریزشمع چیست؟

بعد اجرايي

ماشين‌آلات اجراي ریزشمع‌ در مقايسه با ماشين‌آلات اجرايي شمع داراي ابعاد و حجم كمتري مي‌باشد، لذا علاوه برآنكه داراي قابليت حمل و جابجايي آسان در كارگاه مي‌باشد، امكان اجراي عمليات در چند جبهه كاري مختلف را بدون تداخل كاري فراهم مي‌نمايد. امکان اجرا در فضاهای محدود و محل‌های مسقف که امکان اجرای شمع در آن‌ها وجود ندارد، از دیگر مزایای ریزشمع است. همچنین با توجه به ابعاد كوچك بدنه‌ی ریزشمع و قطر ناچيز حفاري، ميزان لرزش و ساير اثرات جانبي بر روي سازه‌هاي مجاور در مقايسه با اجراي شمع به حداقل ممكن كاهش مي‌يابد.
با گروه مهندسی ارزش بهترین ها را در ارائه خدمات داشته باشید.